м. Львів, вул. Пасічна, 127
тел./факс: (032) 244-21-71
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Проблема роздільного збору ТПВ

 

У сучасних умовах надзвичайно актуальною є проблема роздільного збирання  твердих побутових відходів (ТПВ). Детальніше

 

 

З 1 січня 2013 р. всі жителі України будуть зобов'язані укласти договори про вивезення побутових відходів з компаніями, відібраними на конкурсній основі місцевими органами влади. Про це йдеться в оприлюдненому на сайті Верховної Ради законопроекті № 10075 «Про внесення змін до низки законів щодо операцій з відходами». У разі відсутності таких договорів до громадян будуть застосовані фінансові санкції. Автори законопроекту — депутати Юлія Льовочкіна і Юрій Мірошниченко, а також голова Національного агентства з інвестицій і управління національними проектами Владислав Каськів — пропонують стягувати штрафи за відсутність договору про вивезення відходів як з громадян (85–170 грн), так і посадових осіб (850–1 700 грн). При повторному порушенні протягом року штрафи зростуть відповідно до 850–1 700 грн і 1 700–5 100 грн. У законопроекті прописано, що громадяни повинні оплачувати не лише послуги з вивезення і утилізування відходів, а й із сортування і перероблення сміття. Для цього їх зобов'яжуть здійснювати роздільне збирання побутових відходів, повторне сортування яких проводитимуть компанії, що вивозять ТПВ. З 1 січня 2016 р., після того, як ця система почне працювати на всій території України, депутати пропонують запровадити заборону на поховання необроблених відходів. Штрафи за порушення закону становитимуть для громадян 1 700–5 100 грн (повторні 5 100–11 900 грн), для посадових осіб 5 100–8 500 грн (повторні 8 500–17 000 грн).

Проект закону України № 10075 розроблено на виконання пункту 2 доручення Кабінету міністрів України від 10.05.2002 р. до № 4037/3 стосовно забезпечення виконання заходів із реалізації закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». На думку авторів законопроекту, цілями і завданнями закону України «Про внесення змін до низки законів щодо операцій з відходами» є приведення у відповідність статей і положень деяких інших законів України, які в тій чи іншій мірі стосуються питань поводження з відходами. Це сприятиме створенню розгалуженого взаємопов'язаного правового поля щодо реалізації в повній мірі закону України «Про відходи». Відповідно до статті 17 його нової редакції до обов'язків суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами відносять забезпечення роздільного збирання ТПВ юридичними особами, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг з вивезення відходів на певній території. У зв'язку з цим виникають питання: що таке система роздільного збирання ТПВ; яким чином юридичні особи повинні впровадити її в дію з 1 січня 2013 р.

 

 

Безумовно, процес реалізації системи роздільного збирання ТПВ потребує наукового супроводу.

Система роздільного збирання дозволяє найбільш якісно вилучати вторинну сировину з потоку ТПВ. Це зменшує кількість відходів, які підлягають захороненню, сприяє розв'язанню  екологічних, соціальних проблем та ресурсозбереженню і підвищує рентабельність сфери поводження з ТПВ. Основною проблемою отримання вторинної сировини є її відокремлення від іншого сміття. Для досягнення високого ступеню участі населення система роздільного збирання ТПВ потребує ретельної просвітницької роботи та стимулювання. Необхідне чітке повідомлення про те, яким чином кожний мешканець має брати участь у цій діяльності.

Роздільне збирання в сміттєзбиральну машину передбачає попереднє сортування сміття населенням та спеціальне обладнання машин. Громадяни сортують відходи на дві фракції — органічну та змішану суху (решту), основна частина якої становить вторинну сировину. Машина рухається за встановленим графіком. Періодичність вивезення залежить від утворення органічної складової відходів, оскільки необхідно уникнути неприємного запаху від їх розкладання.

Роздільне збирання більш ніж у два контейнери передбачає встановлення окремих маркірованих та спеціально обладнаних контейнерів для різних видів вторинної сировини (скла, полімерів, паперу) та контейнерів для змішаних і харчових відходів. Кількість контейнерів визначає специфіка району.

 

 

Компанія «ДВ-ЕКОСВІТ» реалізує державну політику в галузі поводження з відходами з метою створення загальнодержавної системи роздільного збору сміття. Компанія також надає допомогу підприємствам, установам, організаціям у сфері збирання, сортування, транспортування та утилізації відходів як втор сировини, забезпечує контейнерами для роздільного збирання твердих побутових відходів.